lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

the image is the question
What is the difference between a claim and a thesis?
St.John first introduced Christianity to the Greeks of Corinth. True or false?
Please help!! Will mark brainliest!! Given a | | b, m∠ 1 = 56° , and m∠2 = 42° , find the measure of the other angles. Note: Angles may not be drawn to scale. 1
you roll a fair 6-sided die. What is P ( roll a 2 )? if necessary round your answer to 2 decimal places.
"One more crack about the redcoats, and I will scream," he said to himself. In this sentence, the word "crack" means
Clearwater Hampers is a small British company that sells luxury food and drink gifts in various combinations in picnic hampers. Corporate customers, both in the
Balls numbered 1 through 6 are arranged in a difference triangle so that in any row, the difference between the larger and the smaller of two successive balls i
Solve: 6x - 8 -2x = -16 * 1 point x = 2 x = 1 x = -2 x = -1
from the life cycle of a plastic bottle what is the best definition for the word toxin