youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of logos being used? A) Using an emotional appeal that will resonate with the audience, and help you establish common groun
simplify 7x + 2 - 3x, if x = 8
Josie earns $40.00 for every house that she cleans. She also receives a bonus of $50 each month. Enter an equation that can be used to find the total amount Jos
Why don't people answer my questions >:(
If two lines have different slopes, the solution is no solution. True or false? PLS HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST
Need some help with this Chem Question :)
Describe how blood is made to flow in a continuous circulation around the body with reference to thea.) the heartb.) arteriesc.) veinsThanks​
Matapos maisulat ang florante at laura matagal ng panahon ang nakaraan nagdulot ito sa kasalukuyan ng?
Latino is based on the Spanish language, whereas Hispanic is predicated on geographical location. A. True B. False
An equation is shown What values of x make the equation true? x=? x=?