maryannonuwa maryannonuwa
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 44cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents?

Respuesta :

aubreybrainard04
aubreybrainard04 aubreybrainard04
  • 01-06-2021
6 inches of wire can be bought with 24 cents.

44/11 = 4
4 cents per inch
24/4 = 6
Answer Link
prashantmangrati04
prashantmangrati04 prashantmangrati04
  • 01-06-2021

we can bought 6 inches of wire which costs 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

Why does the media seem to have little effect on political preferences?
Based on the data set shown, which of the following is a true statement? -1, -1, 0, 1, 1, 1, 1, 2, 2, 2, 3
Solve this problem by using a two order system. A man bought 42 stamps, some 13¢ and some 18¢. How many of each kind did he buy if the cost was $6.66? a0 18¢
How should Malian organize her speech topically, spatially, temporarily or sporadically
The soccer team won 12 out of 14 games. If this rate continues, how many games will they win if they play a total of 21 games
)Robert is using the following data samples to make a claim about the house values in his neighborhood: House Value A $250,000 B $275,000 C $300,000 D $267,000
1,2,3,10,7,7,7,8,9,10 nilai median dan modus adalah ?
List 3 discoveries made in mathematics and astronomy during the Hellenistic Era that are still important to us today?Please help me...
please answer 11 and 12 asap
Why do animals and humans need proteins in their diets?