kellaElicachinohu kellaElicachinohu
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

A sports store sells bicycle baskets at $40.00 for two. another sports store sells bicycle baskets at $110 for five. which store sells at the better rate?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-12-2016
divide the values to find the unit rate (ie the price per single item)

40/2 = 20
110/5 = 22

the first store sells each basket at $20
the second store sells each basket at $22

The first store is better since you save $2 per basket
Answer Link

Otras preguntas

What is Germany in German?
What would be m minus 4 in an algebraic expression
What is Germany in German?
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms
How many quarts in 24 pints?
rewrite the expression without using a negative exponent 6m^-2
How do you think the people conquered by the Romans felt about their new rulers
A wet towel is hanging on a clothesline in the sun. What process does the towel dry by?
what type of reaction produces a metal from its metal oxide
What is 9-4(2p-1)=45?