nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

What is m∠KNL? Enter your answer in the box
Q. # 49 please.help to solve
Read the following excerpt from The Philosophy of Manufactures written by Andrew Ure in 1835. Which of the following describes an aspect of historical context t
Conduction is the movement of energy from one substance to another by direct contact. True False
Which phrase best completes the following conversation? Gabrielle : Excusez-moi, __________. Serveur : Oui madame, bien sûr, que puis-je faire pour vous? A)
Why should characters be avoided in file names
Local governments in Michigan May collect local taxes, services charges, and fees with the approval of what?
What value of X would make U tangent to circle P at point Q
Which two statements contradict each other? I. Jon, Elizabeth, and Franco read 27 books among them for a class. II. Franco read 6 books. III. None of the th
Help how do I solve it