GG286985
GG286985 GG286985
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada

Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18.
What is the cost of 1 sunflower?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-04-2021

1 sunflower costs $2.25 because 18/8=2.25

Answer Link
ksaylor03 ksaylor03
  • 04-04-2021
$2.25. you have to divide 18 & 8
Answer Link

Otras preguntas

what act did the united states government pass in order to be able to move Native American of their lands into the Indian's Territory? A) Native American Act B)
what are three major water problems in southwest asia?please help!
what is 140/216 in simplest forms
What is the prefix of active
PLEASE HELP IS THE OLD YELLER !!!!!!!!!!!! When does Mrs. Coates first demonstrate that she recognizes Travis is taking on his father's role? A. when Travis go
21.) Which best describes the antecedent in the sentence? Mr. Walker helped Larry with his Latin lessons, but he had to leave early. A. clear B. missing, unc
How to make a mixed fraction
two trains leave stations 408 miles apart at the same time and travel toward eachother. one train travels at 95 miles per hour while the other travels at 75 mil
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
The cause of the sun rising and setting in the sky is the earths rotation . What is the affect