natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Three teachers buy prizes to put in the prize bin at school. Mrs. Maiers spends $7.68 on stickers. Mr. Lang spends $11.52 on balloons. Mrs. Connor spends $17.64
ANSWER THESE IN 20 MINS FOR A BRAINLIEST Sketch the graph of each linear inequality: 1) x<-5 3) 3x-2y<10 4) 5x-3y<-15 5) 1 y >4 6) x-y>2
the Sequence of -2,-14,-26,-38
2) 6p+ 4 = 4 - 2p A) 2-3 B) 0 C) 9 D) -9 Anybody can help?
What distance does a rocket travel flying for 5 seconds at 100m/s?
EASY MATH PLS HELP pt 2
Who is Charles Darwin? Your own word
Loans must be repaid. True False
n Music > color should be read as: a. music on color b. music before color C. music to color d. music then color Please select the best answer from the choic
ricky finished 4 out of the 20 homework problems while he was at the library. what was the percent of his homework was completed at the library?