person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
while ice skating,alice slipped and injured her knee.what is one way Alice might have prevented this injury
PLEASE CHECK MY ANSWERS (PART 1)
why did many aristocrats support legalism
A weather balloon has a volume of 52.5 liters at a temperature of 295 K. The balloon is released and rises to an altitude where the temperature is 252 K. How do
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
write an equation in point-slope from for the line that has a slope of 6and contains the point (-8, -7)
What did Enlightenment thinkers believe predated society and was superior to the laws of the church or the state?
the initial population of a town is 2600, and it grows with a doubling time of 10 years. what will the population be in 8 years?