hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

A recipe call for 2 cups of water for every 5 cups of flour. How many cups of water are needed for 1 cup of flour? A. 2 1/2 cups B. 2 cups C. 1/2 cup D. 2/5 cup
how many 1 1/2 centimeter cubes can fit into a rectangular prism that has a length of 12 centimeters , a width of 6 centimeters and a height of 9 centimeters
the temperature of a sample of matter is a measure of the ?
Is 5/7 greater than 4/6
which point is in the solution set to the system of inequalities: y>2x-1 and y<1/2x+5
PLEASE HELP I GIVE THANKS
What is the primary purpose of the Supremacy Clause?
The sum of three numbers is 84 the second number is 2 times the third the first number is 8 more than the third what are the numbers
Express the perimeter of the triangle as a polynomial. 8x+2 5x-4 9x+3
round 7,782 to the nearest hundred