jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

A swimmer swims 4 laps in 3 minutes. What is the swimmer’s unit rate..?
why do we measure capacity what is a real world example
Kevin weighed his loaded truck at a weigh station. It weighed 14 tons 500 lbs 9 oz. His empty truck weighed 2 tons 600 lbs 12 oz. What was the weight of his loa
Is the following sentence a statement or not a statement? X and Y define a line. 1. It is a statement. 2.It is not a statement. 3.cannot tell
the work of johnannes kepler is likely to have been most influenced by the work of which of the following scientists
Use the distance formula d=(x2−x1)2+(y2−y1)2−−−−−−−−−−−−−−−−−−√ to find the length of the line with endpoints at (1,3) and (3,1)? Question 2 options: 8√ 8 32−−√
In gimp, which menu would you use to change the size of an image? A) colors b) proportion c)scale d) layer
Are all parallelograms rectangles explain
What are five key accomplishments of Marie and/or Pierre Curie? will mark brainly.
What were the major empires that developed in west Africa and east?