madisyn6213 madisyn6213
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada


Albertsons sells hamburger meat for $5.35 for 5 pounds.

Respuesta :

Jaydenalt09 Jaydenalt09
  • 03-03-2021

Answer:

thats a dollar and 7 cents per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

i need help 25 points and i will give the crown REAL ANSWERS ONLY ANY QUESTIONS COMMENT
Explain how are Fe-60 and Ni-60 are related to the formation of our solar system
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled by the equation 2x = 6. Plot a point the number line to represent the
NO I LOST MY FRIENDS! WEEB AND THE OTHERS ARE YOU OUT THERE?
If f(x)=8-1x and g(x)=5x+4, what is the value of (fg)(-2)
PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINLEIST!! The Gateway Arch in Missouri casts a 140-foot shadow while an 18-foot pole cast a 4-foot shadow. How tall is the Arch?
Please I need to know if its true or false please lmk!!!​
Enter decimal numbers in the boxes to complete the ordered pair that locates point Q on the coordinate plane. Гу 2 1 1-3 - 2 o 1 2 3 1 -2
hey click plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz