charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

How did King Louis XIV deal with the threat from the nobility? (select al at apply)
Which word best describes the degree of overlap between the two data sets none high low moderate
The product of 43 × 6 can be broken down into expanded form. 43 × 6 = (40 × 6) + ( ? ) What is the missing expression? A. 3 × 6 B. 6 × 6 C. 40 × 1 D. 40 × 3
what is the difference between a partial seizure and a generalized seizure
i’m spacing out and i can’t figure it out i completely forgot about all of this
Please help me with this
whats the square root of 39
For what reason did we impress our soldiers in 1812 and what was the effect of it? ​
Simplify into a single log with a single argument: 3 log8 8 - 2 log8 4 + log8 2
what stage of meiosis is shown below​