ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

The registered nurse (rn) uses the mini-mental state examination (mmse) when assessing a client for admission to an assisted living facility. which finding is t
what is 3x/10-2=x/5+2?
Write an equation of the line that has a slope of 3 and contains the point (2,5) in point-slope form.
Which statement best describes resistance? Resistance is how well a current will flow in a material and is measured in volts. how well a material conducts an
Can police come to house for pirating music
What is another name for infectious diseases? chronic diseases communicable diseases insulin-dependent diseases acute diseases
How does a good psychologist view new and surprising conclusions of research studies?
The solar system formed from the ? A. collision of two massive stars. B. grouping together of asteroids. C. collapse of an interstellar cloud. D. explosion o
What happened in 1776
What is the value of x? 58 92 121 63