angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

how many centimeters equal 2.7 meters
What is a run on sentence?
which is greater -4 4/25 or 4.12?
Divide 6/13 by 6/12 . A. 1/12 B. 9/16 C. 12/13 D. 13/12
I need all 7 of these. But you don't have to answer all of them at the same time
Which deficiency will most likely impair a child s growth, mood, attention span, focus, and ability to learn? a. iron b. sodium c. vitamin C d. vitamin A
What is the equation of a line that passes through (1, 3) and has a slope of 2?
draw quick pictures and write to explain how to break apart addends to find the sum of 324 + 231
The connotations of a word have little effect on its literal meaning. a. True b. False
Knowledge that gives a producer an economic advantage over other producers is called a _____. trade secret trademarks patents