iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

Can you answer this math homework? Please!
how character helps in world peace​
Solve the equation. 1/3 (9x + 3) = 3x + 1 Solution: Hurry before 3
A loud sound has a large
according to the graph, what is the value of the constant in the equation below?
Co2gazı ile ilgili; I. Bileşiktir. II. Saf maddedir. III. Aynı tür tanecik içerir. yargılarından hangileri doğrudur? A) Yalnız 1 B) Yalnız 11 C) I ve II D) II v
Emily is conducting an experiment to see what battery lasts the longest in her flashlight. She tries 4 different brands of batteries, including a generic brand.
Jane is feeling depressed after receiving a failing grade on a test. Which statement would help improve her mood and attitude? a. You really need to study more.
Conversion of gaseous nitrogen to liquid nitrogen is an example of a chemical change. TRUE FALSE
Describe your make-believe country's economic system, including at least one major industry you have to trade with.