pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

How long does a regular menstrual cycle last?
The price of a pair of shoes is $45.90. The sales-tax rate is 5 percent. How much sales tax do you need to pay?
To combine a range of cells into one large cell, you should highlight the cells and choose a. Decrease Indent. b. Wrap Text. c. Merge Cells. d. Increase Ind
jamal finished 5/6 of his homework .margaret finished 3/4 and steve finised 10/12 of his homeowrk. which 2 students finished the same amount of homework
Are fat fish more likely to have broad stripes than thin fish
a) Simplify the expression and explain each step. 12 + 3(2y - 3) b) Factor the expression completely 18b - 12
How did the north achieve victory in the civil war
Why is there a vast amount of salt water on Earth?
In the United States, public support for Cuban rebels was fueled in large part by which of the following? a. sensational stories published by rival newspapers
Latin is more exact and precise than Greek. a. True b. False