Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

What were the outcomes of European Exploration?
the product of half my number times my number is 162.what is my twice my number
A sewing club used 48 feet of fabric to make 8 blankets. At this rate how many blankets can be made from 6 yards of fabric?
can you express 9/9 as a mixed number why or why not
Find the slope of the line: 5x+3y=6
how do you represent real- world problems involving ratios and rates with tables and graphs? PLEASE HELP! 10 POINTS!!!!!!
round 32.697 to the nearest hundredths
Which best explains why Sunjata is considered an epic poem? a. It does not contain a hero b. It tells a long narrative story c. It contains many short poems d.
what is the difference between "general will" and "individual will"? why does Rousseau claim the general will is always good?
Please help and explain how to do it