ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

If a dog costs 500 how many can you buy if you only have 10 dollars
How many ways can 7 paintings be lined up on a wall horizontally?
What is the role of rejection in Michael's creative process?
1. Why does the Coale keep referring to Wilburn Waters' "Indian nature" in The life and adventures of Wilburn Waters: the famous hunter and trapper of White Top
What geographic tools described in this lesson would help you understand The World in Spatial Terms?
What is the answer to 4x-6=3x+4?
. Why do you think the Pilgrims and Native people viewed the desolation differently?
Which structures are found in all prokaryotic cells?
The main economic activities in India include __________. A. agriculture and industry B. industry and fishing C. forestry and trade D. mining and forestry
Once the United States entered World War I, its navy played a key role by O shipping soldiers across the ocean to Europe. protecting American ports from German