shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Perform the operations and write the answer in simplest form 2 2/5 + 3 1/4
Proteins are large molecules. They enter a cell through A. passive transport. B. active transport. C. diffusion. D. osmosis.
Conditional statement:If the dog barks,thensomeone is at the door. (Is the converse statement true?)Conditional statement:If it is raining, then I go to the mov
Graph the function[tex]f(x) = \frac{3}{2} x - 4[/tex]Use the line tool and select two points to graph (This part doesn't matter it's just a part of the questio
THE TREATY OF VERSAILLES AND THE LEAGUE OF NATIONS what is the central idea of this text?
Hi I need help ASAP.
Carolina planters mostly associated with: plz HeLP!! brainliest will be given A. Field slaves. B. House slaves. C. other planters. D. white overseers.
What was the main reason Wegeners continental drift hypothesis was rejected ?
please help on this one ?
Kimberley is hosting a party for her friends in an hour. She can make either five hamburgers or nine sandwiches in this time. Which will be a comparative advant