bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

Do you have to go to nursing school to become a nurse
An angle measures 178° more than the measure of a supplementary angle. What is the measure of each angle?
Z is centroid of triangle RST. What is RW, if RV=4x+3, WS=5x-1, and VT=2x+9? x= WS= RW= Pls help its due today thanks in advance
Which expression provides the measure of the smallest acute angle in a 6-8-10 right triangle? PLEASE HELP
How long will it take for a body accelerating by 2m/s2 to gain a velocity of 10m/s, starting from rest?
Describe a situation in which an object's speed is constant but its velocity is changing.
simplify by using fractional exponents sqrt mn
BRAINLIEST This morning Zane went to the mall for several errands. He picked up a watch that had been repaired (A), got a haircut (B), and bought a soda (C). He
Who is not considered a romantic composer, brahms, haydn chopin and schumann?
Which of these examples is not a good way to generate a unique response to a job advertisement?