rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

what is thermometry​
Cool Tees buys a shirt for $21. The sale price is120% of the original price. What is the sale price for this shirt?
The plant indigo was valued as a plantation crop because... A. It grew naturally in the swampy, lowland regions of Virginia. B. It produced a grain that the col
Use the fraction model to multiply: five multiplied by two fourths. Leave your answer as an improper fraction. five fraction models, each model is partitioned i
CAN SOMEONE PLS HELP ME OUT ON THIS PROBLEM?!?! PLSSS
-5m = -35 ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
Give me a brief summary on ticks
Please help, I’ll mark you as brainliest!!!!!
relief and topography of khayelitsha​
The solubility of a substance can be measured in grams/liter. In a chemistry lab, Justin and Ellie are working with a substance that has a solubility of 12 gram