Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

For some reason I'm just lost
what properties should we use to solve -5 + (5 + 3)?
Which term refers to a person who favors u.s. born citizens and discriminates against immigrants
Jon divides 525 by 7. His answer is 75. What is the BEST way to check Jon's answer? A) 75 x 7 B) 75 ÷ 525 C) 525 ÷ 75 D) 525 x 7
how would i graph y=x+2
Suppose you overdrew your bank account. You have a balance of -$34. You then deposit checks for $17 and $49. At the same time the bank charges you a $25 fee for
please help me answer this and please give a detailed explanation thank you. 111=ze2+11
Air from the outside is:
WILL GIVE BRAINLIST. ANSWER ASAP. Each week, Lucia earns $x working at a store and receives $20 babysitting. To find how much she will earn in total over 4 we
which number is the additive inverse of-10 1/4