jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Of glucose produces glycogen, the storage form of sugar, found in the liver and muscles
Who decided the 1824 presidential election, and why?
Please please PLEASE help me FAST!! Which words in the sentence are the appositive? Which word does the appositive rename? Stephanie, the youth council preside
It costs $95 for 20 students to visit an aquarium. How much does it cost for 162 students?
Flatworms have layers of tissue that surround the gut and organs in one solid body. They are _____. a. Acoelomates b. Pseudocoelomates c. coelomates
The plot of Antigone incorporates various elements of tragedy. Through which character does Sophocles primarily develop the element of hubris?
Which of the following techniques is key in the process of close reading? scanning annotating prereading prewriting
When feeling ill , taking medication before driving?
what number is 60% of 600
Who decided the 1824 presidential election, and why?