lekmimagar9
lekmimagar9 lekmimagar9
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost price of an article is Rs 8888 and its loss is Rs 999. Find the selling price of that
article.​

Respuesta :

SlimShaBy
SlimShaBy SlimShaBy
  • 03-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

7889

Answer Link
hamzasaeedrex hamzasaeedrex
  • 03-12-2020

Answer:

Cost price = Rs. 280

Other expenses = Rs. 20

Total Cost =280+20=300

Selling Price = Rs. 337.50

Profit =337.50−300=37.50

Profit %= 37.5/300*100=12.5%

​

×100=12.5%

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is 7/9 greater than or less than 0.6
Rachel runs 3.2 miles each week day and 1.5 miles each day of the weekend. how many miles will she have run in six weeks?
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
One number is 12 more than half another number. The two numbers total 60. Find the numbers.
A possible explanation, or ____________________, may be tested by experimentation.
What is the smallest four digit odd number you can make
What times what equals 81
What is the whole number of 7/2?
Cliff dwellers who disappeared mysteriously
Can someone please rewrite this in your words? "…the colonists were therefore driven to the necessity of taking up arms, to repel force by force, and to defend