americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

$850 at 10% per annum for 4 years
The ancient geographic setting of a region is known as its
I have to solve x^2-6x+8=0 by factoring, quadratic equation, and completing the square. I did this and got different answers for all of them. Please help me und
In order for a boat to float, its weight must have a magnitude equal to the
For two events, M and N, P(M)=0.7, P(N|M)=0.3, and P(M'|N')
what is the advantage of timing for a full minute to find your pulse?
Help me plzz I'll do the same
Estimate the answer by rounding. 932 - 676
between the 1400s and 1800s, europe was primarily interested in africa as a source of: a : ivory b : slaves c : rubber
An atom that has fewer neutrons than protons and more electrons than protons is a(n) ion.