jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

If alternate view 1 is displayed to all students, which part of the cia triad is at risk? why?
You have a rectangular space where you plan to create an obstacle course for an animal. The area of the rectangular space is represented by the expression 12x2
8 is greater than w, and w is greater than or equal to -6
Can someone help me please with the prompt Prompt: Carefully read the passage from the "The Monster of Kings Island," paying particular attention to how the aut
_____is not aged because it doesn't have enough fat cover to protect it from dying out.
The concept that eart present landscape is due to gradual geoloic process was propssed by?
Why might abbvie develop drugs for rare diseases instead of investing all of its resources toward drugs for common diseases?
Mrs. henry purchased 6.3 gallons of gas for $15.75. how much did each gallon cost?
Q6 A brand of lemonade has a sugar content of 2.5 grams per 100 millilitres. A brand of apple juice has a sugar content of 12 grams per 100 millilitres. Work ou
What is the code used to reference the excell cell in the eleventh column and fortieth row?