keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

Divide: 21 and 4,291,678
Pls halp due today >_<. Thank you!
HELP ASAP!Which explorer should replace the number 3 on the timeline? A. Ferdinand Magellan B. Bartolomeu Dias C. Vasco da Gama D. Jacques Cartier
What army defeated many Greek states and plunged Greece into a "dark age?"
PlusExplain no solution 3(xplus4)equals 3(x-5)
How much energy your body used, in joules if your health device indicates 982 Calories were burned during your workout? How many Calories in a meal containing 4
Which of the following are final destinations of proteins directed to the secretory pathway? ▼endoplasmic reticulum ▼mitochondria ▼the plasma membrane ▼the outs
PLEAEEEE HELP Writing something random for 20 words lol or letters i dont know
According to Ken Robinson , what is the same about educational system around the world?
What is 10 decreased by m