taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what two numbers multiply and get 100 and add and get -29??
Monica has a triangular piece of fabric the height of the triangle is 15 inches and the triangles base is 6 inches Monica says that the area of the fabric is 90
Which statement is scientifically based? A).Mutations rarely occur. B).All mutations are harmful. C).Some mutations can be contagious, like infections. D).Mutat
Callie bought 2 gallons of juice for $2.58 per gallon. She sold the juice in 1 cup servings for 75 cents each. Each servings is 1/16 gallon. How much more did
. Determine whether the polynomial is a perfect square and if it is, factor it. n^2 – 9n + 9 is not a perfect square is a perfect square: (n + 3)^
A dramatic representation of Jesus's suffering is call a ______ play
what is the surface area of a rectangular prim 3mm,9mm 13mm
Help!!!! Add. 7 2/15+ 5 2/3+ 9 13/15 A.21 2/3 B.20 2/3 C.22 2/3 D.21 10/15
In the metric system, multiplying by 1000 would be the same as moving the decimal point _____ place(s) to the right.
X +Y+Z=8 6X+Y+5Z=41 WHAT IS X & Y & Z ?