dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Improper fraction division
what is an infinite two dimension figure
Can someone help me on this and explain what most of what to do
The Bible is God’s what of himself to man
Terence owes $5.00 to his mother and his father. Write the integer problem and determine the total amount he owes his parents. (50 PTS SUPER EASY)
Which of the following expressions is not equivalent to (-2)(8 + 6 + -3)? (-2)(8) + (-2)(6) + (-2)(-3) (-2)(8 + 6) + (-2)(-3) (-2)(8) + (-2)(6 + -3) (-2)(8 + 6)
what's -0.49+(-0.97)
Which event pushed the Western Allies to seek a military alliance? the successful detonation of the Soviet Union’s first atomic bomb the refusal of Soviet Union
Why is the middle east called the middle east
what is the product of -2 1/2 and -3 1/2