marshmello3112312
marshmello3112312 marshmello3112312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Dante buys a jacket for $44.90 and the sales tax is 4.5%.What is the total cost?

Respuesta :

jodidubil4 jodidubil4
  • 02-11-2020
The cost is 54.80 because you need to divide 44.90 (total cost) and 4.5 (sales tax) and add that total to 44.90
Answer Link
shubhankardixit170 shubhankardixit170
  • 02-11-2020
The cost is 54.80 I hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

which one of the following is a correct spelling of a plural noun. A) buffaloes B) oxes C) gooses D) knifes
What pigment traps the energy?
i want to send a letter i go to artinya
is 3/5 equivalent to 6/8
Which of the following authors wrote in the same genre? a. Anne Bradstreet b. William Bradford c. Olaudah Equiano d. Thomas Jefferson
What is 2.7 repeating as a fraction or mixed number in simplest from?
How does the brain control the endocrine system?
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
Name four reasons for keeping your money in a financial institution
1+i is a zero of f(x)=x^4-2x^3-x^2+6x-6