adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

European imperialism in the 19th century was largely motivated by countries' desire to:
Who wrote verbal behavior and broke down language into verbal operants?
Utilities software and word processing software are both eamples of
What country leads the region in gender equality as demonstrated by its high percentage of female lawyers and judges?
PLEASE HELP Lena's phone number has six digits they are all different she remembers it as three 2 digit numbers The first digit number is a factor of 118 Th
Why were some delegates opposed to having a president lead the executive branch
What are the repiratory parts and it's definition ?
A low area of land often forms between hills or mountains. This low area is called a valley. Which of the following might cause a valley to form?
slove for x: x+1/3=1/4
Which angles are always congruent? acute right obtuse reflex