Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

Your assessment tool contains rich data about child progress in language and literacy but no details to explain the differences between children. You decide t
please help me asap.
I need help with another opening line. Here's the idea: A girl got detention for something she didn't do, and had to stay afterschool until evening. she headed
Explain 2 ways in which the United States government is similar to the Athenian government and the Roman government
What is the expression in factored form? -20x^2 - 12x a. 4x(5x+3) b. -4x(5x-3) c. -4(5x+3) d. -4x(5x+3)
PLEASE HELP ME W THIS QUESTION
How to use order of operation in 20 divide by 4 multiply 5 = 1
Using complete sentences, explain the differences between a command economy and a market economy. What type of economic system is created when these two systems
I suck at math ;^; help meeeeeeeeeeee A student solved this problem and said the answer is 3 feet. Chase had a roll of ribbon that contained 7 7/8  feet of rib
what would happen if airlines and baseball stadiums priced all seats the same instead of using variable pricing