laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How was the United States involved in the Russo-Japanese War? A) President Roosevelt helped negotiate peace. B) The United States fought on Japan’s side. C)
which of the rock examples below is most likely to be metamorphic
What was the purpose of the Spanish missions in New Spain
Think about an important point you want to make to someone. Maybe you want to tell someone you love them. Perhaps you need to ask your boss for time off. Or you
Nomura’s jellyfish usually feed on
the tangent of an angle is not which of the following?A) RatioB) ProportionC) FractionD) Opposite over adjacent
An equation is shown below: 3(4x − 2) = 1 Which of the following correctly shows the first two steps to solve this equation?
Which of the binomials below is a factor of this trinominal? x^2-13+30
what is the value of the expression below? (81^2)^1/8
The following are Sumerian inventions, except ______.