Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a rock with a density of 3.00 g/cm3 and a mass of 600g?
How much fabric is needed to make curtains for a 5foot tall 3 foot wide window?
How should I solve question 27?
The development of the shipbuilding and cod fishing industries during the colonial era would have had the biggest impact on which colony? question 5 options: no
which of the following is an example of an archetypal situation a: the lady warrior b: the trickster c: the quest d: the theme
At what points will the line y=x intersect the unit circle x^2+y^2=1
What do you add to 2 3/8 to make 6
Suppose a and b give the population of two states where a>b . Compare the expressions and tell which of the given pair is greater or if the expression are e
Change the verb "was struck" to active voice. The sentence is "A tree on the golf course was struck by lightning"
How the process of natural selection canexplainhow evolution occurs?