velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

(x^2-25)^2-(x-5)^2= ?
a boy is 10years old and his mother is 37 years old.in how many years time will the mother be twice as old as her son​
Now review the difference between the temperatures on Earth and Mars. Also look at their distances from the sun. How are average surface temperatures and distan
Who were not considered citizens in Athens during the time of Solon?
What equations are associated with the different types of variation? How do you know which to use?
Find the equation of a line perpendicular to y=-4x that contains the point (-3, -4)
How does Nkrumah characterize life in a colony?
write as a percentage [tex] \frac{64}{65} [/tex]round answer to the nearest tenth of a percent​
Do you think that the giant was Really selfish ? if yes why
QUESTION: Foresters plant new trees to replace trees that have been cut down. This is a type of CHOICES: sustainable practice reliable method community action