Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

y = x - 1/2, (-5, -2)
¿Qué rima con reutilizar?????
Which features are present in this polar graph?A. No symmetry B. Symmetry about the pole (0,0)C. Symmetry about the line Theta=pi/2D. Symmetry about the polar a
According to this excerpt, how has Odysseus changed over the course of his adventure?
What are the three most important things of The Bill of Rights?
Write an article on why animals are ill treated and what mesures can be taken to prevent it
Who are those that are qualified to offer help? list any five.first and correct will get Brainliest Answer ASAP PLEASE ​
give five reasons why Law and Order is needed at home​
what is the full form of UNICEF​
what are haploid and diploid cells?​