diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

we cleaned up the creek. which of the following best elaborates on the example sentence? A. a dozen people filled 50 trash bags in only two hours. B. it was t
In at least 150 words, explain how George Orwell's early life influenced the personal beliefs that were reflected in his writings.
Which best describes what caused ancient Egyptians to build secret passages into their leaders' tombs? A) the desire to please their leaders B) the threat of
The length of a rectangle is 6 meters more than its width. If the area is 135 square meters, what is its width?
which Spanish explorer defeated the Aztecs in 1521?
The nature of totalitarianism as it differs from authoritarian governments is BEST illustrated in A) the military junta of Myanmar. B) the police state of Naz
How can salvation be attained according to evangelicals?
What correlation between religion and society did max weber see and study?
How to fill out the squares
when was the first TV made