chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think more was not done to help the situation in the holocaust
find the length of the third side
1.An involvement in risky business transactions in an effort to make a quick or large profit is called? Day Trading Speculation Derivative Trading Credit Defaul
3 to the exponent of -3 is?
Solve for x in the inequality. -8x 4 < -4
A ________ is a small tumor on a stern attachmentA.) dentureB.) pyrosisC.) melena D.) polyp
what is the answer to 1/2 of 22,5
8/9 whats this fraction in simplest form
What also affects spatial resolution or recorded detail? 1) Exposure 2) Contrast 3) Brightness 4) Magnification
Can b- donate to A+ blood