coby12399
coby12399 coby12399
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

A 9-pack of notebooks costs $3.87. What is the unit price?

Respuesta :

shamalamamoomoos
shamalamamoomoos shamalamamoomoos
  • 03-06-2020

Answer:

$0.43

Step-by-step explanation:

First, we must divide $3.87 by 9.

[tex]3.87 \div 9 = 0.43[/tex]

Hope this helped :)

Please mark brainliest if it helped.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-06-2020

Answer:

3.87 in total / 9 notebooks = 0.43 dollars per pack

To find the unit price just divide

Hope this helps

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 14.3 + 8.2 x 30
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will
55/100 in simplest form?
i need a paragraph on work experience like where i went ,what i did,what my boss was like and what i did during the work experience ? can anyone help?!
what is 9/25 as a decimal terminating or repeating decimal
A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?
55/100 in simplest form?
What is 1/3 of 9 if u know please tell me thanks
what is the domain and range for y=lxl
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)