vyjahdavis07 vyjahdavis07
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $4.77 for 9 oranges how much would it cost for 1?

Respuesta :

lesliemerten2005 lesliemerten2005
  • 04-05-2020

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

Answer Link
nemo4547
nemo4547 nemo4547
  • 04-05-2020

Answer:

.53 cents

Step-by-step explanation:

4.77/9 = .53

unit rate

Answer Link

Otras preguntas

Which statements about the cold war are true?
How many solutions are there for the quadratic equation? Y=x^2+12x+36 Show work
Aresultant vector is the *blank* of two or more vectors.​
Find the unit price. 14 ounces of canned corn for $1.96​
Tina wears a shirt with an offensive slogan. A person walking past sees the shirt and says they are going to the police if Tina does not cover up the slogan. Ti
Topic : Collisions and Conservation of Momentum 1. Two children are standing still on ice and push off each other. Each has a momentum after the push. Do they v
1. Your brain is a structure composed of different kinds of tissue. What is this kind of structure called? b. an organ system c. an organ d. a tissue a. a cell
Write comparative (+, –, =) and superlative (+ +, ––) statements using the cues. Mes cousines (+ / argent / mon frère) Nous avons (= / devoirs / nos amis) Hier,
Need help on this question ASAP please please !!
EXPLAIN HOW THE FEAR OF COMMUNISM ENDED UP TURNING AMERICA SOMETHING SIMILAR TO A TOTALITARIAN STATE.