kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is the best definition for commodity money?
Write the first ten terms of the geometric sequence a1 = 3, r = 1.1 to two decimal places. Am I supposed to multiply 3 by 1.1 ten times?
In the diagram, mFLI is 106°, mFLG = (2x – 1)°, mGLH = (x + 17)°, and mHLI = (4x – 15)°. What is the measure of the smallest angle in the diagram? 15° 29° 32
Why has the Indian and Pakistani conflict over Kashmir become a cause for international concern?
A company should immediately recognize: any gain when it constructs a piece of equipment at a cost savings. any gain when it makes a bargain purchase. any loss
How many electrons are there on the outer shell of a sodium atom?
A vassal offered a lord loyalty in exchange for A. military service. B. royal favors. C. money. D. protection.
In which way was the distinction "serf" different from that of "slave"?
Why is compound interest preferable to simple interest?
I think of a number,take away 4 and multiply the result by 2 Write this as an algebraic question using x as and number