chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

What was the most important shipping hub in Louisiana’s early history? A)Baton Rouge B)New Orleans C)South Louisiana D)St. Bernard
an ecg is a recording of the electrical activity of the heart
Mama Mia restaurant used 1/2 of their mozzarella cheese making pizza, and the remaining 64 ounces making pasta. How many pounds did the restaurant start off wit
tell me three x, y ordered pairs that are a solution for this equation y=4x-2
When the government deregulates a product or service, what happens to it
How do I solve??? step by step
Find the area of the circle with a circumference of 30π . Write your solution in terms of π and round to the nearest hundredth. Area in terms of π:____ Answer
Which equation represents the function F(x) = ( 1/6)^x after
✹ BRAINLIEST WILL BE CHOSEN ✹ The end of World War II saw the world go from having many countries of power to having only two great superpowers, which made the
according to Newton's 1st law, in what direction Will an object continue to move if no other outside force acts upon it​