katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the passage does hamlet use to describe life?
Name TWO groups opposed to the Weimar Republic in Germany.
What is the main result of extreme weight loss? A. Anorexia nervosa B. The binge/purge cycle C. Bulimia
What are some advantages of binary fission?
Marsha created this scale drawing of a soccer field, using a scale factor of 1 inch: 12 yards. She wants to make another scale model of the same soccer field, u
On a number line what is the difference between -12 and 20 A -32 B 8 C 12 D 32 I’m also stuck on this one please need help
The expression “no taxation without representation” was a protest against the British parliament's use of A. total representation B. partial representation C
What is the equation of the line that passes through the points (-2,3) (2,7)? x-y=-1 x-y=-2 x-y=-5 x-y=-6
Which item is not a factor in population growth? birth rate death rate migration tariff reduction
Can Someone help me with this question?