raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

14 divided by 0.5 equals
How does this passage define the role of the patriarchy in Nigerian rural society ?
r^2+6r-27 factoring quadratics
WILL GIVE BRAINLIEST!!!! Which of the values for x and y make the equation 2x + 3y + 4 = 15 true? (4 points) x = 6, y = 3 x = 3, y = 5 x = 6, y = 4 x =
Please help!! I need answers by 8:00 ​
(3n^2+13n^3+5n)-(7n+4n^3)
Two ball bearings of mass m each moving in opposite directins with equal speed v collide head on with each other.predict the outcome of the collision considerin
8. In Lincoln's words, why was the Civil War fought?
Martin has a 7/23 balloon mortgage on his $195,000 home. He has been making payments of $965 each month and will have a balloon payment due for the amount of $1
How do you graph y=2/3x + 5