johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

A pyramid is 24 ft tall. A scaled model has a height of 2ft and is 1 foot wide at the base. Identify the scale factor that was used to create the model
Can some one help me?
Write the correct definite article (el, la, los,las) that goes with each noun
Solve 7+x-15=2 over 2/3
2. Which item is an example of a lipid? O muscle O Butter O DNA O potato
On a map’s coordinate grid, Milton City is located at (-4,-3) and McDanielsville is located at(4, -9). How long is a train’s route as the train travels along a
what is unique address in ICT​
if 4x 6y 15 and 6x 8y 14 then value of 3x-2y is??
A truck can be rented from Company A for ​$170 a day plus ​$0.50 per mile. Company B charges ​$80 a day plus ​$0.80 per mile to rent the same truck. Find the nu
​(4x2−2x+28​)+​(4x2+4x−55​)