getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how to Express each decimal as a fraction or a mixed number in a simplest form ? I need help with -0.14
Write y= 3/4x + 1/2 in standard form. Thanks in advance. Also, could you please briefly explain how you did it, because these questions confuse me. Thank you. A
8. A pattern of being late for work or for appointments is usuallyA. a habit learned early, which is nearly impossible to break.B. directly related to one's per
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
simplify expression.-3(k-4)-4(2k-8)
how is a knoll formed
how is a knoll formed
What is two thirds of 120?
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers