kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

What is y=-5x-11 in standard form?
how do i find the slope​
How does one determine when an ecosystem in in " balance" ?
Ask the user to input an integer. Print out the next three consecutive numbers. in python
the world future society Predicts that by the year 2020, airplanes will be able to carry 1400 passengers. Today's biggest jets can carry 600 passengers. What wi
It takes 2 5/6 spoons of chocolate syrup to make 4/6 of chocolate milk.how many spoons of syrup would it take to make 1 gallon of chocolate milk?
I= nE/nr+R , solve for n
Please simplify the expression. [tex]3c^{4}[/tex] · [tex]6c^{7}[/tex] A. [tex]9c^{11}[/tex] B. [tex]9c^{28}[/tex] C. [tex]18c^{28}[/tex] D. [tex]18c^{11}[/tex]
I need help please match the careers with the career clusters!!!
Slave codes were passed in response to what?A. A decrease in slave ownershipB. The miscommunications of the slave tradeC. The Underground RailroadD. Slave rebel