ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

What were three things that contributed to American culture?
What purpose did the introduction to the Declaration of Independence serve? a. It outlined the principles behind the call for independence. b. It listed colon
What does Europe mean
How long does the Knight have to fulfill this mission? The Wife Of Baths Tail question
how were the beginnings of the Almoravid and Almohad empires similar?
How far do glaciers move in a year?
In 12 hours, the temperature fell steadily from 17degrees to -7degrees f. what was the average change in temperature per hour?
in what ways did the division of labor contribute to the growth of Mesopotamia civilization
is 3/5 equivalent to 6/8
Un frasco de perfume tiene la capacidad de 1/20 de litro. ¿Cuántos frascos de perfume se pueden llenar con el contenido de una botella de 3/4 de litro?