lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

15. Melanie is comparing the price of two party planners, Party Planner 1 and Party Planner 2. Party Planner 1 uses the equation, y = 15x + 75, where x is the n
The woman in the house across the street what happened to her daughter.
The two polygons below are similar. True False
Solve for x and y on the regular hexagon ABCDEF. Formula for the sum of the interior angles: (n - 2) 180 The sum of the exterior angles is always 360 degrees
8 Select the correct answer. Which would you use to estimate the demand for a product at various prices? O A a demand table B. a demand chart Ос. a demand sched
Nine less than the product of a number n and 1/6 is no more than 92
PLEASEE help me to SOLVE this
The process of dealing with stressors by giving up or simply blaming oneself leads to __________. A. indulging B. aggression C. learned helplessness D. stri
Point C is located at (1, 2), and point D is located at (−4, −2). Find the x value for the point that is 1 over 4 the distance from point C to point D. −0. 25 −
Pls help me I have no idea pls