janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What element are diamond and graphite made out of
Analyze the purpose of discovery in pre-trial preparations before a civil case.
Please help I will give brainlest and points
We more quickly recognize that a blue jay is a bird than that a penguin is a bird because a blue jay more closely resembles our ___________ of a bird.
As you progress in the study of algebra, you go from performing arithmetic operations on numbers to working with unknown values represented by variables. When r
Which is a point mutation?
A large manufacturing company releases chemicals into the air every day. The chemicals eventually make their way into local bodies of water, killing many of the
Why is “discretionary authority” an important thing to be aware of when dealing with stock brokers
need help. have photo
You make $6,600 annual deposits into a retirement account that pays an APR of 11.1 percent compounded monthly How large will your account balance be in 31 years